Životní situace

Připravili jsme pro Vás přehled situací, s jejichž řešením Vám můžeme pomoci.

 1. Nejjednodušší způsob, jak si koupit elektronickou dálniční známku, je prostřednictvím e-shopu. Ten je dostupný jak z počítače, tak z chytrého telefonu.
  1. Zadejte stát registrace vozidla a SPZ.
  2. Vyberte pohon nebo zkontrolujte pohon vybraný na základě údajů vozidla v Registru silničních vozidel.
  3. Vyberte druh známky a počátek platnosti dálniční známky.
  4. Zadejte kontaktní údaje.
  5. Zkontrolujte si pečlivě zadané údaje v rekapitulaci.
  6. Zaplaťte platební kartou nebo bankovním převodem.
  7. Jakmile platbu obdržíme, pošleme vám potvrzení na vámi uvedený e-mail a můžete vyrazit.
 2. Pokud nechcete kupovat dálniční známku v e-shopu, můžete si k nákupu vybrat jedno z oficiálních obchodních míst České pošty nebo čerpacích stanic EuroOil, případně síť samoobslužných kiosků.
Ověřit platnost dálniční známky můžete jednoduše. Do formuláře Ověření platnosti stačí zadat stát registrace vozidla, SPZ a potvrdit. Zobrazí se Vám všechny platné známky –⁠ současné i budoucí.
 1. Pokud Vaše dálniční známka ještě nezačala platit a znáte autorizační kód známky, který je uvedený na potvrzení o úhradě, přihlaste se do Správy známky. Tam můžete datum počátku změnit. Změna je možná v rozmezí od dnešního dne do 30 dnů od data zakoupení. Změna je nevratná a je možné ji provést pouze jednou.
 2. Pokud dálniční známka již začala platit, změna není možná.
Pokud vaše dálniční známka ještě nezačala platit a znáte autorizační kód známky, který je uvedený na potvrzení o úhradě, přihlaste se do Správy známky. Tam můžete změnit SPZ nebo stát registrace vozidla. Změna je nevratná a je možné ji provést pouze jednou.
Pokud již dálniční známka začala platit, a znáte autorizační kód známky, který je uvedený na potvrzení o úhradě, přihlaste se do Správy známky. Tam můžete opravit až 2 znaky v chybně zadané SPZ nebo opravit stát registrace vozidla. Změna je nevratná a je možné ji provést pouze jednou. Pokud této možnosti využijete, nebude již vaší případné žádosti o vrácení uhrazeného časového poplatku vyhověno, viz Podmínky úhrady.
 1. Pokud kupujete dálniční známku pro jedno vozidlo, naleznete konec platnosti známky na potvrzení o úhradě, v Ověření platnosti viz bod 2, nebo si můžete při nákupu nebo později ve Správě známky nastavit upozornění na blížící se konec platnosti známky (e-mailem nebo SMS), které obdržíte automaticky před vypršením platnosti.
 2. Pokud kupujete dálniční známky hromadně pro více vozidel současně, přijde vám po zaplacení e-mail s přehledem známek pro všechna vozidla, nebo si můžete při nákupu nebo později ve Správě známky nastavit upozornění na blížící se konec platnosti známky (e-mailem nebo SMS), které obdržíte automaticky před vypršením platnosti.
 1. Pokud znáte autorizační kód známky, který je uvedený na potvrzení o úhradě, přihlaste se do Správy známky. Tam můžete 1x denně změnit svoji e-mailovou adresu jak pro zaslání potvrzení o úhradě, tak pro zaslání notifikace o blížícím se konci platnosti známky nebo telefonní číslo.
 2. Pokud neznáte autorizační kód známky, ale při nákupu jste uvedli svoji e-mailovou adresu pro zaslání potvrzení o úhradě, stačí, když o opětovné odeslání potvrzení o úhradě požádáte e-mailem na adrese info@edalnice.cz a uvedete svoji SPZ a stát registrace vozidla. Poté pokračujte dle bodu 7 a).
Pokud splňujete podmínky pro osvobození od nutnosti zakoupení dálniční známky (viz Osvobozená vozidla) a osvobození nebylo provedeno automaticky, vyplňte příslušný formulář. Více informací naleznete v sekci Osvobozená vozidla.
Pokud vaše důvody pro osvobození od nutnosti zakoupení dálniční známky pominuly a pominutí nebylo provedeno automaticky, podle zákona nám musíte tuto skutečnost bezodkladně ohlásit. K podání oznámení o pominutí důvodů pro osvobození vyplňte příslušný formulář. Více informací naleznete v sekci Osvobozená vozidla.
V případě změny SPZ vozidla registrovaného v České republice není nutné podávat Avízo o změně SPZ, pakliže v Registru silničních vozidel jsou dostupné informace o původní i nové SPZ vozidla. V tomto případě bude změna provedena automaticky. Po automatickém provedení změny SPZ je zasláno změnové potvrzení o úhradě na e-mail pro zaslání potvrzení, byl-li při objednávce sdělen. Ověření změny SPZ můžete provést také zde.

Pokud v Registru silničních vozidel nejsou dostupné potřebné informace pro automatickou změnu SPZ, je nutné nám tuto změnu oznámit. Bližší informace naleznete v sekci Změna SPZ vozidla.

V případě převozní značky, která platí deset dní, doporučujeme nákup krátkodobé dálniční známky (desetidenní nebo jednodenní), jelikož údaje o převozních značkách zpravidla nejsou v Registru silničních vozidel uvedeny a následná změna SPZ nemusí být možná.
 1. Pokud znáte autorizační kód známky, který je uvedený na potvrzení o úhradě, přihlaste se do Správy známky. Tam si můžete zobrazit potvrzení o úhradě, znovu ho stáhnout ve formátu PDF nebo si ho nechat odeslat na vámi vyplněnou e-mailovou adresu.
 2. Pokud neznáte autorizační kód známky, ale při nákupu jste uvedli svoji e-mailovou adresu pro zaslání potvrzení, stačí když o opětovné odeslání potvrzení o úhradě zažádáte e-mailem na adrese info@edalnice.cz a uvedete svoji SPZ a stát registrace vozidla.
 3. Pokud neznáte autorizační kód známky a při nákupu jste neuvedli svoji e-mailovou adresu pro zaslání potvrzení, opětovné odeslání potvrzení o úhradě není možné.
Pokud jste omylem zakoupili dálniční známku:
 • duplicitně pro stejné vozidlo a období platnosti,
 • pro neexistující SPZ,
 • pro vozidlo s chybně uvedeným státem registrace,
 • pro vozidlo, které je osvobozené od nutnosti zakoupení dálniční známky (viz Osvobozená vozidla),
 • pro vozidlo, které nepodléhá časovému zpoplatnění (například pro vozidlo nad 3,5 tuny nebo motocykl),
 • za vyšší cenu, i když má vozidlo nárok na Eko cenu,
 • za Eko cenu pro vozidlo, které na ni nemá nárok,
 • za chybnou cenu z důvodů nesprávných/neúplných údajů v Registru silničních vozidel,
můžete požádat o vrácení, pokud vyplníte Žádost o vrácení uhrazeného časového poplatku. Více informací naleznete v sekci Vrácení zakoupené známky.
V případě nesprávných nebo neúplných údajů v Registru silničních vozidel máte možnost provést změnu údajů na kterémkoliv obecním úřadu obce s rozšířenou působností. Bližší informace naleznete zde.

Pokud na základě těchto nesprávných nebo neúplných údajů došlo pro vozidlo registrované v České republice k nákupu chybného druhu dálniční známky, můžete požádat o vrácení, pokud vyplníte Žádost o vrácení uhrazeného časového poplatku. Více informací naleznete v sekci Vrácení zakoupené známky

Buďte s námi v kontaktu na sociálních sítích