Životní situace

Připravili jsme pro Vás přehled situací, s jejichž řešením Vám můžeme pomoci.

 1. Nejjednodušší způsob, jak si koupit elektronickou dálniční známku, je prostřednictvím e-shopu na webu edalnice.cz. Ten je dostupný jak z počítače, tak z chytrého telefonu.
  1. Vyberte si druh dálniční známky (na rok, 30 dní, 10 dní).
  2. Zadejte SPZ a stát registrace vozidla.
  3. Vyberte počátek platnosti dálniční známky.
  4. Případně uplatněte nárok na Eko cenu (máte-li vozidlo s pohonem na zemní plyn nebo biometan).
  5. Zkontrolujte si pečlivě zadané údaje.
  6. Zaplaťte platební kartou nebo bankovním převodem.
  7. Jakmile platbu obdržíme, pošleme Vám potvrzení na Vámi uvedený e-mail a můžete vyrazit.
 2. Pokud nechcete kupovat elektronickou dálniční známku v e-shopu, můžete si k nákupu vybrat jedno z obchodních míst –⁠ Českou poštu nebo čerpací stanici EuroOil, případně síť kiosků.
Ověřit platnost dálniční známky můžete jednoduše na webu edalnice.cz. Do formuláře Ověření platnosti stačí zadat stát registrace vozidla, SPZ a potvrdit. Zobrazí se Vám všechny platné známky –⁠ současné i budoucí.
 1. Pokud Vaše dálniční známka ještě nezačala platit a znáte autorizační kód známky, který je uvedený na Potvrzení o úhradě, přihlaste se na webu edalnice.cz do Správy známky. Tam můžete datum počátku změnit. Změna je možná v rozmezí od dnešního dne do 90 dnů od data zakoupení. Změna je nevratná a je možné ji provést pouze jednou.
 2. Pokud dálniční známka již začala platit, změna není možná.
 1. Pokud Vaše dálniční známka ještě nezačala platit a znáte autorizační kód známky, který je uvedený na Potvrzení o úhradě, přihlaste se na webu edalnice.cz do Správy známky. Tam můžete změnit SPZ nebo stát registrace vozidla. Změna je nevratná a je možné ji provést pouze jednou.
 2. Pokud dálniční známka již začala platit, změna není možná. Je možná pouze oprava chyby, viz bod 5 b.
 1. Pokud Vaše dálniční známka ještě nezačala platit a znáte autorizační kód známky, který je uvedený na Potvrzení o úhradě, přihlaste se na webu edalnice.cz do Správy známky. Tam můžete změnit SPZ nebo stát registrace vozidla. Změna je nevratná a je možné ji provést pouze jednou.
 2. Pokud dálniční známka již začala platit, a znáte autorizační kód známky, který je uvedený na Potvrzení o úhradě, přihlaste se na webu edalnice.cz do Správy známky. Tam můžete opravit až 2 znaky v chybně zadané SPZ nebo opravit stát registrace vozidla. Změna je nevratná a je možné ji provést pouze jednou. Pokud této možnosti využijete, pak případné žádosti o Vrácení uhrazeného časového poplatku dle Podmínek úhrady nebude vyhověno.
 1. Pokud kupujete známku pro jedno vozidlo, naleznete konec platnosti známky na Potvrzení o úhradě, v ověření platnosti viz bod 2, nebo si můžete při nákupu na webu edalnice.cz nebo později ve Správě známky nastavit upozornění na blížící se konec platnosti známky (e-mailem nebo SMS), které obdržíte automaticky před vypršením platnosti.
 2. Pokud kupujete známky hromadně pro více vozidel současně, přijde Vám po zaplacení e-mail s přehledem známek pro všechna vozidla nebo si jako v případě jednotlivé úhrady můžete při nákupu nebo později ve Správě známky nastavit upozornění na blížící se konec platnosti známky (e-mailem nebo SMS), které obdržíte automaticky před vypršením platnosti.
 1. Pokud znáte autorizační kód známky, který je uvedený na Potvrzení o úhradě, přihlaste se na webu edalnice.cz do Správy známky. Tam můžete 1x denně změnit svoji e-mailovou adresu, telefonní číslo nebo preference ohledně notifikací o blížícím se konci platnosti známky.
 2. Pokud neznáte autorizační kód známky, ale při nákupu jste uvedli svoji e-mailovou adresu, stačí, když o opětovné odeslání Potvrzení o úhradě zažádáte e-mailem na adrese info@edalnice.cz a uvedete svoji SPZ a stát registrace vozidla. Poté pokračujte dle bodu 7 a).
Pokud splňujete podmínky pro osvobození od nutnosti zakoupení dálniční známky, např. máte vozidlo na elektrickou energii nebo hybridní pohon (s hodnotou emisí CO2 do 50 g/km) bez speciální SPZ nebo jako domov pro osoby se zdravotním postižením provozujete vozidlo sloužící k přepravě osob se zdravotním postižením, máte nárok na osvobození od nutnosti zakoupení dálniční známky. K podání oznámení osvobození vyplňte příslušný formulář, detailní informace naleznete na stránce https://edalnice.cz/osvobozeni.
Pokud Vaše důvody pro osvobození od nutnosti zakoupení dálniční známky pominuly, musíte nám tuto skutečnost bezodkladně ohlásit. K podání oznámení o pominutí důvodů vyplňte příslušný formulář, detailní informace naleznete na stránce https://edalnice.cz/osvobozeni.
Pokud potřebujete změnit SPZ vozidla při její ztrátě, odcizení nebo změně, je to možné. Jednoduše vyplňte Avízo o změně SPZ a přiložte kopii dokumentu dokládající změnu SPZ (např. kopii velkého technického průkazu, kde je uvedena původní i nová SPZ a VIN kód vozidla). Informace o tom, jakým způsobem můžete podání učinit, naleznete v Podmínkách úhrady v sekci Náležitosti podání.
 1. Pokud znáte autorizační kód známky, přihlaste se na webu edalnice.cz do Správy známky. Tam si můžete zobrazit Potvrzení o úhradě, znovu ho stáhnout ve formátu pdf nebo si ho nechat odeslat na vyplněnou e-mailovou adresu.
 2. Pokud neznáte autorizační kód známky, ale při nákupu jste uvedli svoji e-mailovou adresu, stačí, když o opětovné odeslání potvrzení o úhradě zažádáte e-mailem na adrese info@edalnice.cz a uvedete svoji SPZ a stát registrace vozidla.
 3. Pokud neznáte autorizační kód známky a při nákupu jste neuvedli svoji e-mailovou adresu, opětovné odeslání Potvrzení o úhradě není možné.
 1. Pokud jste zakoupili dálniční známku za plnou cenu, ale Vaše vozidlo je poháněné zemním plynem nebo biometanem (nikoli LPG), můžete zažádat o vrácení rozdílu ceny. Vyplňte formulář Žádost o vrácení uhrazeného časového poplatku, který najdete na webu edalnice.cz v sekci Ke stažení. Informace o tom, jakým způsobem můžete žádost podat, naleznete v Podmínkách úhrady v sekci Náležitosti podání a Vrácení uhrazeného časového poplatku.
 2. Pokud jste zakoupili dálniční známku za zvýhodněnou cenu pro vozidlo poháněné zemním plynem nebo biometanem, ale Vaše vozidlo není poháněno tímto pohonem, záleží, zda zakoupená známka již začala platit:
  1. Pokud známka zatím nezačala platit, můžete uhradit novou známku ve správné cenové výši na zcela totožné období a zažádat o vrácení zaplaceného časového poplatku pro vozidlo poháněné zemním plynem nebo biometanem z důvodu duplicitní úhrady. Vyplňte formulář Žádost o vrácení uhrazeného časového poplatku, který najdete na webu edalnice.cz v sekci Ke stažení. Informace o tom, jakým způsobem můžete žádost podat, naleznete v Podmínkách úhrady v sekci Náležitosti podání a Vrácení uhrazeného časového poplatku.
  2. Pokud známka již začala platit, musíte pro využití zpoplatněné dálnice zakoupit platnou dálniční známku, vrácení úhrady za chybně zakoupenou dálniční známku již není možné.
 3. Pokud jste omylem zakoupili dálniční známku pro vozidlo poháněné biometanem, ale Vaše vozidlo je poháněné zemním plynem, nebo naopak, stačí, když tuto skutečnost nahlásíte na adrese info@edalnice.cz a doložíte Potvrzením o úhradě společně s dokladem potvrzujícím, že se jedná o vozidlo poháněné příslušným palivem (např. kopií velkého technického průkazu).
Pokud jste omylem zakoupili dálniční známku:
 • na neexistující SPZ
 • nebo pro vozidlo nad 3,5 tuny
 • nebo pro vozidlo, které je osvobozené od nutnosti zakoupení dálniční známky (např. elektromobil)
 • nebo pro vozidlo s měně než čtyřmi koly (např. motocykl)
 • nebo pro stejnou SPZ na stejné období dvakrát
můžete požádat o vrácení. Vyplňte formulář Žádost o vrácení uhrazeného časového poplatku, který najdete na webu edalnice.cz v sekci Ke stažení. Informace o tom, jakým způsobem můžete žádost podat, naleznete v Podmínkách úhrady v sekci Náležitosti podání a Vrácení uhrazeného časového poplatku.

Buďte s námi v kontaktu na sociálních sítích