14 výhod elektronických dálničních známek

Už nemusíte zdlouhavě objíždět čerpací stanice ani jiná prodejní místa a zjišťovat, zda mají v prodeji dálniční kupóny. Nyní vše vyřídíte jednoduše a pohodlně v e-shopu. Stále ale zůstává možnost zakoupit si elektronickou dálniční známku v síti obchodních míst, k dispozici budou také samoobslužné kiosky.
Už žádné zastaralé samolepky a schovávání útržků. Stačí jen pár kliknutí a můžete vyrazit na cestu. Nový systém automaticky podle SPZ vozu pozná, zda máte zaplaceno a na jak dlouho. Odpadá tak i nepraktické slepování starého dálničního kupónu, po kterém vám často zůstaly na skle zbytky lepidla. O nové elektronické dálniční známce nebudete ani vědět.
Pokud rádi řešíte věci včas, pak vás potěší, že si libovolnou elektronickou dálniční známku můžete koupit v předstihu až tří měsíců. Díky klouzavé platnosti si pak při nákupu sami zvolíte datum, odkdy chcete, aby začala platit.
Určitě jste někdy slyšeli o někom, komu se rozbilo čelní sklo u vozidla, a dotyčný pak musel žádat o vydání nového papírového dálničního kupónu. To je minulost. Od zavedení elektronické dálniční známky se nemusíte starat o její výměnu.
Když jste papírový roční dálniční kupón nepotřebovali koupit v lednu, ale pořídili jste si ho třeba až v červnu, nebyla pro vás jeho koupě už tak výhodná. Zaplatili jste sice cenu za roční dálniční kupón, ale zpoplatněnou dálnici jste s ním mohli využívat jen osm měsíců. Roční elektronická dálniční známka má nově klouzavou platnost, takže bude vždy platit celý rok. Navíc ji můžete koupit v předstihu tří měsíců.
Proč pořád držet v hlavě termín, kdy vám končí platnost elektronické dálniční známky? Pokud při nákupu elektronické dálniční známky vyplníte své kontaktní údaje, systém vás upozorní na končící platnost známky.
Spravujete flotilu vozidel nebo jste vlastník několika vozidel? Stačí, když vyplníte potřebné údaje pro všechna vozidla najednou. Detaily pak snadno a přehledně doladíte a nakonec za všechny elektronické dálniční známky zaplatíte pomocí jediné platby.
Při každém nákupu systém zkontroluje, zda již nemáte platnou elektronickou dálniční známku nebo vozidlo není osvobozeno, a případně navrhne vhodné datum počátku platnosti tak, aby nová elektronická dálniční známka navazovala na tu předchozí. Počátek platnosti samozřejmě můžete změnit či nákup odložit na později.
V e-shopu, na obchodním místě nebo v samoobslužném kiosku můžete zakoupit elektronickou dálniční známku i pro své blízké jako dárek. Ve všech případech bude stačit zadat SPZ a datum platnosti.
Zůstávají tři druhy elektronických dálničních známek jako v předchozích letech. Za elektronickou dálniční známku zaplatíte stejnou částku jako dosud za papírovou a pořídit si ji můžete na rok (1 500 Kč), na 30 dní (440 Kč) nebo na 10 dní (310 Kč). Vozidla s ekologickým pohonem jsou nově cenově zvýhodněna a elektronickou dálniční známku pro ně můžete pořídit na rok (1 000 Kč), na 30 dní (300 Kč) nebo na 10 dní (200 Kč).
O kontrolu se bude na zpoplatněných dálnicích v silničním provozu starat Policie ČR a Celní správa ČR pomocí kamer umístěných ve vozidlech (jedoucích či stojících) nebo na kontrolních branách. Kamery budou snímat SPZ projíždějících vozidel a práce při dohledu se tak výrazně zefektivní. Zařízení v databázi ihned ověří platnost elektronické dálniční známky nebo zjistí, zda je vozidlo osvobozeno.
Pokud si nenastavíte automatické upozornění na blížící se konec platnosti elektronické dálniční známky nebo si chcete prostě jen ověřit, dokdy platí, bude vám na webu k dispozici jednoduchý nástroj. Na jedno kliknutí ověříte, zda je vaše elektronická dálniční známka aktuálně platná, stačí zadat stát registrace a SPZ vozidla a ihned se dozvíte počátek a konec období, ve kterém je elektronická dálniční známka platná, nebo zda je vozidlo osvobozeno.
Pokud si při prvním nákupu elektronické dálniční známky vytvoříte uživatelský účet, při dalším nákupu za vás systém vyplní potřebné údaje.
Nově budou od poplatku osvobozena vozidla s pohonem na elektrickou energii, vodík nebo v kombinaci s jiným palivem (hodnota emisí CO2 do 50 g/km)a také historická vozidla se speciální registrační značkou.

Buďte s námi v kontaktu na sociálních sítích